Heli salvestamine õppevideo jaoks
Mikrofon
Mikrofon on andur, mis muundab helivõnkumised elektrilisteks võnkumisteks.
Mikrofoni valimisel on kõige olulisem vaadata kvaliteeti. Uurida tuleks ka seda, millised on ühendamise viisid salvestusseadmega. Sõltuvalt sellest, millises keskkonnas heli vaja salvestada on valitakse vastav mikrofon.
Dünaamiline mikrofon on üldlevinud ja mitmekülgse kasutusalaga. Lihtsa konstruktsiooniga, väheste liikuvate osadega on nad tugevad ja vastupidavad. Dünaamilise mikrofoni tööpõhimõte on põhimõtteliselt valjuhääldi vastupidine tegevus – helivõnkumised liigutavad diafragmat ja selle külge kinnitatud püsimagnetit ja see indutseerib mähises elektrivoolu. Paremini sobib dünaamiline mikrofon lähedalt ja valjult mängivate instrumentide heli salvestamiseks. Dünaamilisel mikrofonil puudub sisemine võimendi ning ei vaja seetõttu patareisid.
Kondensaatormikrofonid nõuavad toidet akult, patareidelt või väliselt allikalt (fantoomtoide). Nad on kõrge kvaliteediga ja kallid. Võrreldes dünaamilise mikrofoniga saavutatakse tugevam audiosignaal, kuid seetõttu on tekivad ka moonutused kergemini. Ei sobi väga valjude helide lähedalt salvestamiseks, sest membraan võib viga saada. Kuna mikrofonid on tundlikumad siis sobivad hästi akustiliste instrumentide ja vokaali salvestamiseks.
Elektreermikrofonid – on nagu kondensaatormikrofon, kuid ei vaja eletrivoolu.
Mikrofoni suunakarakteristikud:
Isotroopiline: võtab ühtlaselt heli ümberringi
Kardioid ja super-kardioid: võtab heli kindlas suunas
Kahesuunaline: võtab heli eest ja tagant
Erinevate heliseadmete külge on võimalik ühendada mikrofoni kaabliga. Isegi kui kasutada traadita ühendust nagu Sennheiser EW 112 mikrofonisüsteemi komplekt seda võimaldab, on seal vahepeal ühenduslülideks mitmesuguseid kaableid ja otsikuid.
Audio ühendused ja nende nimetused:
![]() |
XLR otsik profesionaalsetele mikrofonidele. Kaks traati on audio signaali jaoks ning üks maanduseks. Hea varjestatuse tõttu on vastupidav elektriseadmete poolt tekitavate väljade suhtes. |
![]() |
Mini XLR otsik on kasutuses enamasti reväärimikrofonide ühendamiseks |
![]() |
1/4 tolli või 6.5 mm otsik populaarne professionaalsete monomikrofonide ühendamiseks |
![]() |
1/4 tolli või 6.5 mm otsik stereomikrofonide ühendamiseks |
![]() |
1/8 tolli või 3.5 mm otsik tarbekasutuses olevatele monomikrofonidele |
![]() |
1/8 tolli või 3.5 mm otsik tarbekasutuses olevatele stereomikrofonidele |
![]() |
otsik ühendamiseks pihuarvuti telefoni peakomplektiga, mille kaudu toimib üheaegselt stereo kõrvaklapid ja monomikrofon. |
Võimalused heli salvestamiseks
Heli salvestamiseks on tänapäeval mitmeid erinevaid võimalusi. Heli saab salvestada analoogina või digitaalsena. “Digitaalne” antud kontekstis tähendab jäävat salvestust. Digitaalse salvestuse ümberkopeerimisel kvaliteet ei muutu, analoogsalvestuse puhul see ikkagi juhtub.
Tavaliselt salvestatakse heli kaamera enda mikrofoniga, mis tähendab, et kogu heli salvestatakse koos videoga andmekandjale. Video salvestamisel on heli ja pilt sünkroniseeritud ehk videot maha mängides on heli ja pilt omavahel koos. Kui samal ajal salvestada lisaks heli välise seadmega, pole see enam videoga sünkroonis vaid tuleb hiljem montaažis videoga sünkrooni viia.
Lisaks on võimalik hiljem arvutiprogrammiga monteerida juurde taustahelisid, heliefekte. Võib teha nii, et kaamera mikrofon salvestab näitleja või esineja heli ja teise mikrofoniga salvestatakse taustaheli. Teine mikrofon on ühendatud eraldi salvestusseadmega.
Välisele helisalvestusseadmele salvestamiseks võib tekkida vajadus, kui filmitakse näiteks kontserti, ühe mikrofoniga salvestatakse solisti ja teisega bändi.
Helisalvesti
Välkmälul (Solid-state) baseeruv helisalvesti – salvestavad otse mälukaardile. Tavaliselt on seadmetel olemas võimalus salvestada pakkimata lineaarset PCM heli ja kompressiooniga MP3 formaadis heli ja kvaliteedis 24-bit/96kHz. Helisalvesti on kaasaegne ning laialdaselt kasutusel filmivõtetel, stuudiotes. Tuntumad tooted: Zoom H seeria, Tascam DR seeria. Populaarsemad on väiksemad ja kaasaskantavad seadmed, mis sobivad hästi fotoaparaadiga filmimisel siis kui on kvaliteetset heli vaja salvestada.
Helikaart
Helikaart on arvuti laienduskaart, mille ülesandeks on väljastada ja vastu võtta helisignaale.
Stuudios on kasutada sülearvuti sisseehitatud helikaarti ja mikrofoni. Kahjuks enamik sülearvuteid on varustatud madala tundlikkusega mikrofoniga, mistõttu helisalvestus võib tulla mürarikas (moonutatud ja kahinaga). Üks võimalus on muretseda väline helikaart, millel on mikrofoni sisend, kvaliteetne analoog-digi muundur, digitaalne ühendus arvutiga. Väga hea helikaardi tunneb ära selle järgi, et sel on väike moonutus (Distortion) 0,00x% ja väike müratase (hea parameeter on -90dB).
Müra
Müra heli salvestuses on kõige suuremaks ohuks kui hiljem on vajalik helifaili õppevideos kasutada. Müra allikateks võivad olla liiklusvahendid (autod, bussid, rongid, lennukid), loodusnähtused (vihm, äike),loomad (koerte haukumine), inimesed. Need on mürad, mida ei saa ise kontrollida.
Kui näiteks teha võtet, kus esineja midagi õues seletab ning lähedal on koduloomad (näiteks lambad) siis ei jää muud üle, kui vahetada tegevuskohta või hiljem tagasi tulla.
Kontrollitav müra on näiteks kogemata kaamera käsitlemisega tekkinud. Näiteks näppudega vastu korpust hõõrumine, klopsimine, aevastamine, köhimine, ümisemine. Neid tuleks vältida, kui ei soovi hiljem kuulda müra heli salvestuses
Mehaanilised mürad on kaamera töötamisega jäädvustunud. Näiteks kaameras paiknevate mootorite poolt tekitatud müra nii valjult, et see salvestub meediale kuuldavalt. Suumimisel võib teha mootor häält, vigane kassetimehhanism võib teha sirina sarnast müra. Kõik need põhjused annavad märku, et heli salvestamisel võib ette tulla igasuguseid takistusi ja tasub olla tähelepanelik. Soovituseks on kasutada väliseid salvestusseadmeid, välist mikrofoni. Võtta kontrolliks appi oma kuulmine ja kuulata kuidas heli salvestub läbi kõrvaklappide.
Soovitused
Enne kui filmima hakkad loe läbi soovitused heli salvestamisel.
Alguses testi heli. Läbi kõrvaklappide kuuled heli nii, nagu kaamera seda salvestama hakkab. Lisaks on abiks graafiliselt LCD-l helinivoo, mis näitab kui valjult heli salvestub. Jälgi, et nivoo poleks liiga madalal ja et poleks põhjas. Optimaalne on kolmveerand täituvust “pulkadega” tähistatud nivool. Stereo heli salvestamisel näitab nivoo eraldi vasakut ja paremat helikanali sisendvõimsust.
Antud pildil on kaameral sisse lülitatud filter “Voice ATT”, mis on mõeldud inimese hääle salvestamiseks. Inimese kõne jääb suhteliselt väikese sagedusvahemiku sisse, mis ei kasuta maksimaalseid ega minimaalseid väärtusi. Kontserti salvestamisel, kus on erinevad pillid on väärtuste variatsioon kindlasti suurem.
Kui nivool ei tööta vasak või parem kanal (ehk on salvestatud läbi välise monomikrofoni või on kaabel katki), siis pärast video mahamängimisel on heli kuulda ainult ühest kõlarist. Probleemi saab parandada hiljem arvutis, kui heli kopeerida mõlemasse kanalisse (peaks kasutama professionaalsemaid videotöötlustarkvarasid). Kui nivood pole jälgitud või õnnestus kuidagi väga palju üle normaalse taseme heli salvestada, pole ka pärast arvutis võimalik palju paremaks asja muuta – üle nivoo käinud helil info puudub. Need ongi põhilised soovitused heli salvestamisel.
Filmimisel tasub pöörata tähelepanu keskkonnale, millised helid ja mürad sel hetkel ümbritsevad ja kas need segavad. Kui hakkad filmima teavita viisakalt ümberkaudseid inimesi, sest tavaliselt võtavad inimesed hääletooni maha juba kaamera nägemisel.
Teavita ka siis, kui võte on läbi, et kõik saaksid ennast vabalt tunda. Soovitav on ka mobiiltelefon välja lülitada, mikrofoni lähedal salvestub ka levi otsimine.
Pildil salvestatakse heli kondensaatormikrofoniga, mis harilikult käib poomi küljes ning asetatakse rääkija peakohale.
Siseruumides püüa välja lülitada kõik tehnika, mis müra tekitavad. Inimene üldjuhul ei pruugi seda tähele panna, kuna kõrv harjub müraga kiiresti. Mikrofonid suudavad väga hästi leida ja üle võimendada need helid, mille jäädvustamine pole oluline ja isegi siis, kui selle tekitaja asub kaugel (ka läbi seinte). Eriti mürarikkad on mootoriga seadmed, imur, puhur, pardel, tolmuimeja, külmkapp. Ventilaatorid on popid nii suvel õhu jahutamiseks, kui talvel õhu kütmiseks ja teevad tavaliselt kõige hullemat lärmi.
Väljas filmides segab heli salvestamist tuul, mis mikrofoni “sisse” puhub. Sel juhul asetatakse mikrofonile peale tuulekaitse. Kui see puudub, võib suhtuda loominguliselt ja mikrofoni ümber mässida karvast riiet, porolooni ühesõnaga panna midagi ümber, mis heli läbi laseb. Alati on ka võimalus asukohta vahetada otsides varjulisema koha, selleks on parimad objektid majaseinad, puud, autod.

Heli lindistamine
Heli lindistamine eeldab oskust hästi kuulata ja tähele panna unikaalseid helisid enda ümber. Helide lindistamise oskus eeldab ka seda, et paned hästi tähele taustamüra enda ümber ning püüad neid vältida.
Kui helide lindistamiseks on ainult videokaamera, siis tuleb eraldi heli lindistamine ajastada. Kõigepealt filmid põhivõtte, tegelane korralikult kaadris ning seejärel filmid teist korda eraldi heliallikat ja võimalikult lähedalt. Hilisemas montaažis saab neid helisid kasutada teineteise täiendamisel või kasutada heli ühenduslülina üleminekul ühest sündmuskohast teise. Näiteks võivad ühenduslülid olla vee voolamine looduses, linnulaul, putukate sumin.
Filmida tuleks kõik helid, mis loogiliselt pildis häält peaksid tegema. Kui näiteks filmitakse intervjuud ning taustaks mängib televiisor, siis esimesed võtted salvestavad kõnelejate heli, televiisor on hääletu, pärast võtteid keeratakse televiisor valjemaks ning salvestatakse mõned minutid televiisorist tulevat heli. See annab pärast monteerimisel võimaluse sättida vastavalt vajadusele taustaks mängiva televiisori heli valjemaks või vaiksemaks.
Kvaliteetse heli salvestamine tähendab seda, et mikrofon viiakse võimalikult helitekitaja lähedale. Näiteks, kui esineja räägib kasutatakse reväärmikrofoni (lavalier) komplekti. Pisike klambriga mikrofon asetatakse esineja rinna, kaeluse, lipsu külge. Enne seda toimub helitehnika testimine – esineja püüab ennast erinevalt liigutada, et tuleks välja, kas riided lähevad mikrofoni vastu. Pärast, kui toimub juba heli salvestamine on hilja midagi ümber korraldada.