Videotehnika
Videotehnikaks saab kutsuda mis iganes tehnikat, mida kasutatakse filmiprojekti tegemisel. Videokaamera on näiteks videotehnika.
Videokaamera
Videokaamera tüübi valimine sõltub sellest, millist õppevideot tegema hakatakse. Näiteks vee all filmimiseks on vajalik seikluskaamera, intervjuu salvestamiseks oleks vajalik hea mikrofoniga kaamera, filmiliku efekti saavutamiseks üldsegi kasutada digipeegel kaamerat, fotoaparaati filmimiseks.
Erinevatel seadmetel on oma eelised ja puudused.
Kõige mugavam on tavaliselt kasutada videokaamerat.
Videokaameraid saaks klassifitseerida vastavalt hinnaklassile:
- tavakasutajale (consumer) suunatud kaamera – see on soodne pisike kaamera, millel on pööratav LCD ekraan ning sisseehitatud mikrofon. Enamus funktsioonid on automaatsed või siis sätitavad menüüdest.
- edasijõudnud kasutajale (pro-consumer) suunatud kaamera – suurema objektiiviga, suurema sensoriga, parema mikrofoniga ning käsitsi osade funktsioonide juhtimiseks korpusele toodud eraldi nuppudega videokaamera.
- professionaalsele kasutajale (professional) suunatud kaamera – Kaamera on raskem, selletõttu stabiilsem filmimisel, sensor parem ja toimib paremini vähese valgusega, korpusest eraldi jääv mikrofon, mitmest erinevast kohast saab kerest kinni hoida, palju käsitsi sättimise võimalusi, saab käsitsi objektiivi reguleerida (ava suurus).
Edasijõudnud kasutajale kaamera
Professionaalsele kasutajale kaamera
Põhimõtteliselt on võimalik filmida erinevate tehnoloogiatega nagu näiteks mobiiltelefonid, fotoaparaadid, veebikaamerad, valvekaamerad, kõik seadmed, millel on lääts küljes ja mis oskavad pilti elektrooniliselt salvestada.
Probleemiks võib aga osutuda pildi ja helikvaliteet. Näiteks fotoaparaat salvestab kvaliteetse resolutsiooniga pilti, kuid mitte hästi heli. Vidinate loojad suudavad kombineerida näiteks videokaamera prillide sisse. Endoskoop kaameraga ulatub väikestesse kohtadesse.
Kompaktsed videokaamerad on ehitatud nii, et salvestavad üsna hea kvaliteediga nii pilti kui heli. Kõrgresolutsioonis on video suurus 1920×1080 (horisontaalne x vertikaalne) hakkavad moodsaks muutuma 4K ultra kõrgresolutsioonis salvestatavad kaamerad, mis tähendab, et käesoleval hetkel tavalist HD kaamerat poleks enam mõtekas soetada, pikemaks perspektiiviks.
Resolutsioonide võrdlustabel on näha allpool.
SD – 720 × 576
Full HD – 1920 x 1080
4K Ultra HD – 3840 x 2160
8K Ultra HD – 7680 x 4320
Heli salvestamine kaameramikrofoniga
Heli salvestamiseks on soovitatav kasutada kondensaatormikrofoni, mis salvestab heli teatud suunas kindlas sagedusvahemikus.
Suuremates videoprojektides on selleks eraldi inimene, kes jälgib, et heli kõlaks ühtlaselt, mitte moonutatult ning taustamürata.
Lühidalt võiks öelda nii, et kvaliteetsemad videokaamerad on varustatud kvaliteetsema mikrofoniga ning salvestavad seetõttu ka paremat heli. Parem tähendab puhtamat, müravabamalt. Mikrofon on tundlikum.
Profikaamerad ehitatud suurema kerega ning mikrofoni osa jääb korpusest eraldi. Helitundlikkust saab määrata käsitsi. Kaameral on korpusel rohkem nuppe ja võimalusi heli reguleerida.
Tehnika testimine
Mõningaid soovitusi tehnika testimiseks
Õppevideo koostamisel võib olla kasutusel mitmeid erinevaid elektroonilisi seadmeid.
Näiteks rohkem kui üks videokaamera, fotoaparaat, sülearvuti.
Erinevad videot salvestavad seadmed salvestavad erinevat videot. Erinev resolutsioon, pildi kvaliteet, helikvaliteet videos, pildi värvid jne. Monteerimisel hiljem on lihtsam, kui õppevideo projekt on algusest lõpuni salvestatud ühe seadmega.
Samas on oluline see, et enne filmimist tunneksid oma videokaamerat piisavalt hästi.
Enne kui filmima hakkad, katseta, kas kaamera töötab korralikult. Tee proovivõte ja vaata, mis meediale jäädvustus.
Heli testimiseks kinnita kõrvaklapid kaamera külge ja kontrolli kas ja kuidas heli salvestub. Vajaduse korral reguleeri heli taset. Kuula, millised mürad peale jäävad. Kui müra on liiga palju, tuleb rääkijale lähemale minna. Teine võimalus on vahetada asukohta.
Vaata, kas kõikvõimalikud vajalikud juhtmed on kaameraga kaasas. Kas salvestusmeediat on piisavalt. Kas akud on laetud ja laadija igaksjuhuks kaasas. Kõike seda on soovitav hoida kaamerakotis.
Kaamera võiks olla kaamerakotis koos kõikide tarvikutega. Kaamerakott kaitseb juhuslike põrutuste, niiskuse eest.